Jaguar’s F-TYPE Coupé. Verliefd op het eerste gezicht. Zijn we daardoor misschien een beetje bevooroordeeld bij het maken van deze impressie? Wellicht, maar men moet toegeven dat de lijnen van deze Coupé prachtig zijn en Jaguar op het moment donders goed weet wat ze aan het doen zijn. De Coupé is prachtig en zal de komende jaren prachtig blijven!





Vorig jaar werd in Los Angeles de F-TYPE Coupé gepresenteerd waarop vervolgens de Europese Primeur op de Masters of LXRY plaats vond. Wellicht wel de perfecte plek om mensen nieuwsgierig te maken naar het nieuwe model van Jaguar. Een paar maanden later kon men pas echt kennis gaan maken met de F-TYPE Coupé en dat was tijdens de dealer introductie die eind mei plaats vond. 25 F-TYPE’s reden van Valkenburg naar Amsterdam en vanaf toen konden geïnteresseerden de auto gaan bekijken in de showroom.






Tijd voor ons dus om eens een lang weekend op pad te gaan met de 105.000 euro kostende F-TYPE S Coupé. Geen brullende V8 in het vooronder maar een schreeuwende V6 die duidelijk laat merken zich op zijn gemak te voelen. Bij het starten van de V6 wordt al meteen duidelijk dat het een leuk weekend gaat worden. De motor laat de uitlaat meteen lekker klapperen bij het starten, ongeacht of je dat nou wil of niet. Elke keer dat je de motor start zal je er mee geconfronteerd worden. Boze blikken vanwege het herrie maken. De F-TYPE is gebaseerd op sportieve prestaties en directe rijeigenschappen. Dat wordt meteen duidelijk als we de eerste bochten vanaf de importeur doorsturen. Dit gaat een unieke rijervaring worden die het thema dat Jaguar een tijd hanteerde zijn naam eer aan doet. #Goodtobebad. Want wat voelt het goed om de V6 in een kleine tunnel met fietsers te doen laten krijsen. Wij vinden het leuk, het gehoor van de fietsers wellicht wat minder. Combineer het gekrijs van de V6 met de knallen uit de uitlaat en je wilt die tunnel in en uit blijven rijden.
De F-TYPE R Coupé is misschien het stoerst qua uitstraling met zijn vier dikke uitlaatpijpen. De F-TYPE S Coupé is in onze ogen het leukst om te rijden. 380 pk op de achterwielen gekoppeld aan een quickshift transmissie met acht verzetten. In deze configuratie kun je ook fatsoenlijk en rustig rondrijden in de F-TYPE zonder het gebrul te horen van de V8. Daarnaast sprint de V6 in 4,9 seconden naar de 100 km/u en doet de V8 dit in 4,2 seconden. Een miniem verschil waar je je niet druk om hoeft te maken. De F-TYPE Coupé V6 weegt ook maar 1.594 kilo door middel van het gebruik van een aluminium chassis. Daarnaast heeft Jaguar de focus gelegd op de balans van de auto. Een optimale gewichtsverdeling en een laag zwaartepunt zijn van essentieel belang wil je een goede sportauto op de markt zetten. Om tot de optimale gewichtsverdeling te komen zijn onder andere onderdelen als de accu, elektronische systemen en zelfs het ruitensproeiervloeistofreservoir achter in de auto geplaatst. Daarnaast helt de auto door zijn lage zwaartepunt minder over en zorgt de korte overhang aan de voor en achterkant voor dat het gewicht tussen de wielen blijft en niet voor nare verrassingen kan zorgen. Niet alleen het gewicht zorgt voor de optimale rijbeleving. Ook de actieve aerodynamica zorgt voor meer stabiliteit. Zo klapt de achterspoiler bij hogere snelheden omhoog om voor meer stabiliteit te zorgen. Uiteraard is deze ook met de hand te bedienen om zo het stoere uiterlijk van de F-TYPE Coupé te benadrukken als je bijvoorbeeld door de stad rijdt.





Open de deur en laat je in je cockpit glijden, voel je als een piloot en zie de belangrijkste knoppen op het middenconsole zitten en laat je intuïtief de auto besturen. De Jaguar Sportshift Selector laat zich makkelijk bedienen en met de drive selector kan je kiezen voor de dynamic mode. Dit zorgt voor een verscherpte gaspedaalreactie en de quickshift transmissie gaat een fractie sneller schakelen, althans dat is wat er verteld wordt. Zelf is dat verschil niet tot nauwelijks merkbaar. Snel gaat het namelijk toch wel. De F-TYPE is voorzien van het Adaptive dynamics systeem en dit systeem houdt elke seconde nauwlettend in de gaten wat de auto en bestuurder willen. Zo zorgt dit systeem door middel van het corner recognition systeem dat de gekozen versnelling vastgehouden wordt zodat de bestuurder zo snel mogelijk de bocht uit kan accelereren. Ga je vervolgens na de bocht op het gas dan zorgt het systeem er ook weer voor dat de achterste dempers stijf worden gehouden om te zorgen dat de auto vlak blijft. Dit alles met het oog op de balans van de auto. Ben je het automatische rijden zat dan heb je de keus om met de Sportshift selector te schakelen of met de flippers achter het stuur. Schakel je snel op dan zal je de uitlaat bij elke wisseling van een verzet horen klapperen. Een heerlijk, verslavend en misschien ook wel een beschamend geluid. Iedereen zal je zien en horen voorbij rijden. Zeker in de getoonde combinatie met de kleur Salsa Red is er geen ontkomen aan. Als de kentekencombinatie op de Jaguar dan ook nog eens TVR is dan kun je vaak op grappige opmerkingen rekenen.





Over opties op de F-TYPE hoef je je geen zorgen te maken. Bijna alles wat het hartje begeert kan geregeld worden, en anders bestaat er nog de Jaguar Special Operations afdeling. Zo bestaat er de mogelijkheid om een skidrager achterop de F-TYPE te monteren voor de wintersportvakanties. Wil je daarnaast het sportieve karakter nog eens extra benadrukken dan kun je kiezen voor een frontsplitter in carbon fiber en eventueel zelfs een diffuser in carbon fiber. Ben je een echte liefhebber van carbon dan zijn er nog meer onderdelen uit te rusten in dit materiaal. Wat te denken van de motorafdekking, spiegelbehuizingen, motorkaplouvres en het middenconsole. Zelfs de velgen kunnen voorzien worden van een stip carbon fiber! Een optie die we echt afraden is de glimmende uitlaat. De prachtige dikke ronde uitlaat pijpen worden dan vervangen voor twee raargevormde blokjes.

De F-TYPE Coupé is een auto die je koopt omdat je hem schitterend vindt en daarnaast ook geeft om de rijbeleving. Het is geen moordenaar maar wil je af en toe een stap opzij zetten dan doet de Jaguar dat gewillig zonder al te veel moeite. Daarnaast valt het verbruik in tegenstelling tot de V8 alleszins mee. 9,1 liter voor de V6 tegen een 11,1 liter van de V8. Verder scheelt het in aanschafwaarde ook nog eens bijna 50.000 euro! Kies je de auto voor zijn prestaties, dan ga je voor een F-TYPE R Coupé. Geef je er minder om dat je wat minder snel bent dan kom je toch uit bij de F-TYPE S met 380 pk. Stiekem vinden we de centrale uitlaat op de V6 ook wel iets stoerder, maar dat is en blijft een persoonlijke mening.
